Holland, Smarzowski, Skolimowski. Reżyserzy chcą odwołania szefowej "Wiadomości"

olasup
13.10.2016 09:33

MARCIN KUCEWICZ / Twitter / Facebook

Gildia Reżyserów Polskich zażądała odwołania Marzeny Paczuskiej ze stanowiska szefowej "Wiadomości". Oburzył ich jej wpis na Twitterze.

Chodzi o post, który Paczuska opublikowała zaraz po śmierci Andrzeja Wajdy. Dziennikarka TVP napisała w nim: "Andrzej Wajda R.I.P. Walcie się dalej #NieOddamyWamKultury".

Szefowa "Wiadomości" nawiązywała w ten sposób do protestu polskich artystów, który odbył się kilka dni wcześniej w Warszawie. Osoby związane z kulturą sprzeciwiały się ingerencji władz państwowych w kulturę.

Wpis na Twitterze nie spodobał się kilkudziesięciu reżyserom należącym do Związku Zawodowego Reżyserów Polskich - Gildia Reżyserów Polskich. Artyści filmowi postanowili zareagować i wystosowali list otwarty, w którym żądają odwołania Paczuskiej ze stanowiska szefowej programu informacyjnego TVP.

Jako przyjaciele Andrzeja Wajdy, honorowego członka naszej Gildii, i przedstawiciele filmowców polskich uważamy, że nie może być przyzwolenia na tak ordynarne zachowanie przedstawicielki mediów publicznych w obliczu śmierci Wielkiego Człowieka. Dlatego domagamy się odwołania Marzeny Paczuskiej z pełnionej w Telewizji Polskiej funkcji - czytamy we wpisie umieszczonym na oficjalnym koncie gildii na Facebooku.

Pod listem podpisali się:

Katarzyna Adamik
Filip Bajon
Maciej Bochniak
Marcin Bortkiewicz
Marek Brodzki
Ryszard Brylski
Leszek Dawid
Sławomir Fabicki
Dariusz Gajewski
Mariusz Grzegorzek
Agnieszka Holland
Jan Hryniak
Anna Jadowska
Andrzej Jakimowski
Anna Kazejak
Jan Kidawa Błoński
Katarzyna Klimkiewicz
Jan Komasa
Bartosz Konopka
Natalia Koryncka-Gruz
Joanna Kos-Krauze
Bodo Kox
Tadeusz Król
Marcin Krzyształowicz
Borys Lankosz
Marek Lechki
Rafael Lewandowski
Magdalena Łazarkiewicz
Filip Marczewski
Jan P. Matuszyński
Adrian Panek
Paweł Pawlikowski
Magdalena Piekorz
Maciej Pieprzyca
Łukasz Ronduda
Paweł Sala
Wiesław Saniewski
Andrzej Saramonowicz
Iwona Siekierzyńska
Jerzy Skolimowski
Wojciech Smarzowski
Agnieszka Smoczyńska
Małgorzata Szumowska
Piotr Trzaskalski
Magnus von Horn
Tomasz Wasilewski
Przemysław Wojcieszek
Janusz Zaorski
Maria Zmarz-Koczanowicz
Xawery Żuławski

Reżyserzy informują również, że list został przekazany m.in. do Piotra Glińskiego - Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jacka Kurskiego - Prezesa Telewizji Polskiej S.A. oraz Komisji Etyki TVP.

Wpis Marzeny Paczuskiej już został usunięty z Twittera. Zastąpiła go kilkoma kolejnymi, w których tłumaczy, że chodziło jej o coś zupełnie innego i kłócenie się o nie ma sensu w obliczu takiej straty:

 

Dziennikarki broni TVP. W komentarzu dla branżowego portalu WirtualneMedia.pl stacja zaznaczyła, że to była prywatna wypowiedź i Paczuska ma prawo mieć własne zdanie:

Wypowiedź pani Marzeny Paczuskiej z dnia 9 października na forum Twittera była jej wypowiedzią prywatną. W swoim wpisie na forum Twittera w dniu 9 października pani Marzena Paczuska wypowiedziała się w dwóch różnych kwestiach, które zostały potraktowane jako jedna scalona wypowiedź, a następnie błędnie zinterpretowane. Pani Paczuska wyjaśniła wątpliwości wokół swojej wypowiedzi w kolejnym wpisie na forum Twittera (po kilku godzinach od pierwszego wpisu), który wyczerpuje temat i rozwiewa wątpliwości dotyczące jej intencji.
Zobacz także
  • Podziel się