Nowe numery telefonów w Polsce. Nie zdziwcie się, gdy zadzwoni ktoś z prefiksem 450

pas
02.11.2016 11:41
Rozmowa przez telefon

Rozmowa przez telefon (fot. flickr.com/Hernán Pinera, CC BY-SA 2.0)

Play uzyskał od Urzędu Komunikacji Elektronicznej pozwolenie na korzystanie z nowych prefiksów. Starych kombinacji już zabrakło.

Dawniej po pierwszych cyfrach numeru telefonu można było rozpoznać w jakiej sieci jest jego właściciel. Pierwsze numery rozpoczynały się od 60X, gdzie X była to cyfra przypisana poszczególnym operatorom. Dziś, w dobie przenoszenia numerów, nie jest to już takie oczywiste. Zaczyna za to brakować dostępnych kombinacji. Wówczas właściciele poszczególnych sieci występują o przyznanie nowych prefiksów.

Tak zrobił ostatnio operator P4, czyli właściciel sieci Play. - P4 wystąpiło jak zwykle o przydział nowej numeracji, wskazując pewne zakresy (niezawierające numeracji 450). Okazało się, że niektóre z nich są już niedostępne i UKE ze względu na brak innej numeracji zaproponowało 450, na co P4 przystało – tłumaczy portalowi tvn24bis.pl rzecznik prasowy Play Marcin Gruszka.

Konkretnie Play będzie korzystał z prefiksu 450 0, natomiast numery zaczynające się od 450 (1-9) pozostaną rezerwą.

Jak wyjaśnia tvn24bis.pl, zakres przydzielany jest operatorom zgodnie z Planem Numeracji Krajowej (PNK). PNK określa definicje oraz sposób korzystania z krajowych zasobów numeracji stosowanych dla publicznych sieci telekomunikacyjnych, w których świadczone są publicznie dostępne usługi telefoniczne na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z Planem Numeracji Krajowej, numery komórkowe do tej pory miały następujące zakresy: 50x, 51x, 52x, 53x, 57x, 60x, 66x, 69x, 72x, 73x, 78x, 79x, 88x.

Zobacz także
  • Podziel się