Zwolnienie od szefa otrzymasz mailem. Nowe przepisy na ostatniej prostej

pas
15.11.2016 09:30
Pracownicy w warszawskim biurowcu

Pracownicy w warszawskim biurowcu (Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta)

Nowe prawo zakłada możliwość zawierania umów w formie elektronicznej. Projekt ustawy trafił już do konsultacji społecznych.

Wprowadzenie zmian Ministerstwo Rozwoju zapowiada już od dłuższego czasu. Nowym przepisom przyjrzał się dokładnie serwis biznes.onet.pl.„Nowe regulacje mają dwa cele: chodzi o skrócenie okresu, przez który firmy muszą przechowywać akta pracowników. Firmy będą miały też wybór – czy prowadzić archiwum i korespondencję z pracownikami tradycyjnie (w wersji papierowej) czy przechowywać dokumenty w wersji elektronicznej” – czytamy w Onecie.

Oznacza to, że wszelkie umowy zawierane elektronicznie będą miały taką samą moc prawną, jak tradycyjnie zawierane umowy. Szef będzie mógł więc chociażby zwolnić pracownika przez maila, w ten sam sposób będzie mógł zawrzeć z nim umowę oraz poinformować go o zmianie warunków zatrudnienia (dotyczy to umów o pracę). Najistotniejsze dokumenty będą jednak wymagać podpisu elektronicznego.

W formie elektronicznej firmy będą mogły również przechowywać akta osobowe pracowników i dokumentację związaną ze stosunkiem pracy. Przedsiębiorcy nie będą już także musieli archiwizować dokumentów przez 50 lat, wkrótce będą do tego zobowiązani tylko przez dekadę.

Nowe zasady nie będą jednak dotyczyć wszystkich pracowników, a jedynie zatrudnionych po 1998 roku.

Jak podaje biznes.onet.pl, według szacunków roczne koszty archiwizowania dokumentów przez 50 lat to nawet 130 mln złotych. Zmiana przepisów ma dopasować je do dzisiejszych realiów. „10-letni okres przechowywania dokumentów obowiązuje m.in. w Finlandii i w Niemczech. W Danii to jeszcze mniej – 5 lat.” – czytamy.

Pierwsza część nowych przepisów ma obowiązywać od czerwca 2017 roku. Całość ma wejść w życie rok później.

  • Podziel się