Stephen Hawking nie pozostawia złudzeń. Wskazuje jedyną drogę ratunku dla ludzi

pas
17.11.2016 10:33

Fot. TOBY MELVILLE REUTERS

Jeśli nie skolonizujemy kosmosu, nasza przyszłość nie rysuje się - zdaniem wybitnego naukowca - optymistycznie. Stephen Hawking podzielił się swoimi obawami podczas wykładu na Uniwersytecie w Cambridge.

Słynny naukowiec daje naszej cywilizacji zaledwie 1000 lat. Jeśli w tym czasie nie uda się nam podbić kosmosu, będzie z nami krucho. Dlaczego? Hawking wymienia kilka potencjalnych problemów.

Wśród nich są wojny z użyciem broni nuklearnej, wirusy stworzone prze człowieka oraz sztuczna inteligencja. Szczególnie na tę ostatnią warto zwrócić uwagę, bo naukowiec nie pierwszy raz sugeruje, że wkrótce komputery mogą wymknąć się spod kontroli człowieka.

Dlatego też tak ważne ma być dla nas opuszczenie Ziemi. – Większość ostatnich odkryć w kosmologii osiągnięto w przestrzeni kosmicznej, gdzie możemy bez przeszkód obserwować nasz wszechświat. Musimy także kontynuować podróż w kosmos dla dobra przyszłości ludzkości – przekonywał Stephen Hawking.

Naukowiec zwrócił się również bezpośrednio do swoich słuchaczy. – Pamiętajcie, by zawsze patrzeć w gwiazdy, a nie pod stopy. Szukajcie sensu w tym, co widzicie i zastanawiajcie się nad tym co sprawia, że nasz wszechświat istnieje. Bądźcie ciekawi i jakiekolwiek nie wydawałoby wam się życie, możecie osiągnąć sukces - istotne jest, abyście się nie poddawali – apelował.

Za swoje wystąpienie otrzymał owacje na stojąco.

Zobacz także
  • Podziel się