Dostałeś zdjęcie od znajomego na Facebooku? Nie klikaj, to wirus!

szykru
21.11.2016 09:36

Pixabay/Facebook

Nowy, niebezpieczny wirus pojawił się na Facebooku. Jeśli dostaliście puste zdjęcie od swoich znajomych, musicie być czujni. Otwarcie załącznika może spowodować zablokowanie komputera lub utratę danych w telefonie.

Ofiarami ataku hakerskiego padło już kilkadziesiąt osób. Jak informuje ekspercki serwis Niebezpiecznik.pl, użytkownicy Facebooka otrzymują wiadomości od swoich znajomych, które zawierają rzekomo zdjęcie. Obraz zapisany jest w formacie .svg. 

Jeżeli klikniemy w załącznik, zostaniemy skierowani na stronę zawierającą plik wideo. Aby go odtworzyć, zostaniemy poproszeni o ściągnięcie wymaganych kodeków - to w tym pliku ukryte jest złośliwe oprogramowanie, które może zaszyfrować dysk twardy komputera lub spowodować utratę danych w telefonie. 

Facebook.com

 

Użytkownicy, którzy otworzą załącznik, powinni ostrzec swoich znajomych. Bardzo prawdopodobne jest, że nieświadomie prześlą zainfekowaną wiadomość dalej. 

Ofiarą ataku hakerskiego padł także dziennikarz Filip Chajzer, który nieopatrznie otworzył załącznik. Jak sam przyznał, stracił przez to galerię zdjęć w swoim telefonie.

Jak usunąć wirusa?

Eksperci z serwisu Niebezpiecznik.pl radzą, w jaki sposób usunąć wirusa z zainfekowanego komputera. Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, to odnaleźć zawirusowany katalog. 

Dla Windowsa 8 i 10 będzie to: C:\Users\\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default. Następnie, musimy zamknąć przeglądarkę i otworzyć katalog "Extensions", w którym należy usunąć inny katalog o nazwie "jegjfinhocnmomhpgmnbjambmgbifjbg".

Dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy również zmienić wszystkie hasła dostępowe (do konta bankowego, poczty e-mail, serwisów społecznościowych) i przeskanować system programem antywirusowym. 

W ostatnim czasie coraz częściej jesteśmy narażeni na działanie hakerów na Facebooku. Niedawno pisaliśmy o nowej metodzie oszustów, którzy podszywają się pod naszych znajomych i proszą o wysłanie konkretnej sumy pieniędzy. Jeszcze wcześniej informowaliśmy o wirusie, który stara się przyciągnąć naszą uwagę wysyłając film z naszym udziałem, który przesłał nam nasz znajomy. 

 

Więcej o:
Zobacz także
  • Podziel się