Czy to zdjęcie pokazuje tradycyjny model rodziny? Okazuje się, że nie...

olasup
01.12.2016 11:56
Czy na tym zdjęciu jest rodzina tradycyjna?

Czy na tym zdjęciu jest rodzina tradycyjna? (Operon)

Czy ojciec może opiekować się dzieckiem? Według twórców tego zadania maturalnego - nie.

Pan Grzegorz - nauczyciel WOS-u w gimnazjum i liceum oraz egzaminator maturalny - chciał poćwiczyć ze swoimi uczniami przed egzaminem. Przyniósł na lekcję arkusz próbnej matury z WOS-u na rok 2016/2017 przygotowany przez Operon.

Jedno z zadań w arkuszu polegało na określeniu modelu rodziny na podstawie zdjęcia. "Rozstrzygnij, czy zdjęcie ilustruje tradycyjny model rodziny. Swoje zdanie uzasadnij, odwołując się do fotografii" - brzmiało pytanie. Do zadania dołączone było zdjęcia - mężczyzna pochylający się nad wózkiem, w którym leży niemowlę.

Na lekcjach Wiedzy o społeczeństwie uczyliśmy się, że istnieją różne rodzaje rodziny: małe, duże, duże zmodyfikowane, nuklearne, wielopokoleniowe...

Proste zadanie za 1 punkt okazało się bardziej problematyczne niż wydawało się na początku. Pan Grzegorz był "przekonany, że to pomyłka", gdy odkrył w odpowiedziach, że prawidłowa odpowiedź brzmi:

Nie. Rodzina tradycyjna, inaczej patriarchalna, to rodzina, w której opieka nad dziećmi jest zadaniem kobiety. Natomiast mężczyzna zapewnia byt materialny i reprezentuje ją na zewnątrz.

Wniosek z tego taki, że na zdjęciu nie ma rodziny tradycyjnej, bo mężczyzna nie może się przecież opiekować dzieckiem.

W szkole mówi się, co prawda o modelu patriarchalnym, ale tylko w kontekście historycznym. Zaznacza się, że dynamiczny rozwój społeczeństwa doprowadził do zmian i obecnie można mówić o modelu rodziny partnerskiej, gdzie obowiązki są równo podzielone między małżonkami.

Być może odpowiedź taka miałaby jeszcze sens, gdy na zdjęciu widniała scenka sprzed 50-100 lat, a nie współcześnie ubrany mężczyzna pochylony nad nowoczesnym wózkiem.

Jeśli weźmiemy stary podręcznik z lat 50. XX wieku, to tam faktycznie przeczytamy, że rodzina tradycyjna to model patriarchalny, gdzie mężczyzna utrzymuje wszystkich członków i reprezentuje ich w społeczeństwie - mówi pan Grzegorz.

Nauczyciel WOS-u, który nagłośnił sprawę zaznaczył, że żaden z jego uczniów nie udzielił odpowiedzi, która byłaby zgodna z kluczem zadania. Licealiści mówili, że być może to samotnie wychowujący dziecko ojciec lub małżonek, który postanowił pójść z potomkiem na spacer.

Nikomu nie przyszło na myśl, że zdjęcie pokazuje wynaturzenie - ojca, któremu pomyliły się rolę społeczne. Powinien przecież zarabiać pieniądze i reprezentować rodzinę na zewnątrz, a nie zajmować się jakimiś trywialnymi sprawami...

Zobacz także
  • Podziel się