Warszawa na klasyczną nutę

Z Elżbietą Penderecką rozmawia Adelajda Kołodziejska
16.11.2007 00:00
Od 24 do 29 listopada w stolicy będą rozbrzmiewać nuty Beethovena, Mozarta, Bacha i Chopina - niebawem zaczyna się 5. Festiwal Pianistyczny

Jaki będzie tegoroczny Festiwal Pianistyczny?

- To spotkanie z muzyką klasyczną dla każdego, od najmłodszych słuchaczy po ich rodziców. Usłyszymy 11 pianistów z całego świata, między innymi recitale zwycięzców Konkursów Pianistycznych im. Antona Rubinsteina w Dreźnie 2007 i konkursu w Nyborg 2004, znanej interpretatorki dzieł Bacha Angeli Hewitt, wybitnego pianisty Stephena Kovacevicha, a także Gabrielę Montero i Orkiestrę Symfoniczną Narodowej Filharmonii Ukrainy pod batutą Mykola Dyadyury...

Tradycyjnie zagrają młodzi wykonawcy.

- Chcemy pokazać publiczności pianistów, którzy dopiero stoją u progu kariery. To sposób na przyciągnięcie do sal koncertowych najmłodszych słuchaczy. W tym roku wystąpi 13-letnia Julia Vanyushina - drobna dziewczynka, która na scenie zachowuje się jak prawdziwy artysta i gra bez nut. Jestem zaskoczona, że dziecko potrafi tak dojrzale interpretować utwory Chopina. Wróżę jej bardzo dużą karierę. Usłyszymy również nieco starszych, bo 14-letnich wirtuozów: Aleksandrę Świgut i Marcina Koziaka.

Jak sprawić, by młodzieńczy flirt z muzyką przerodził się w miłość?

- Muzyka klasyczna nie potrzebuje zbyt wiele komentarza. Wystarczy przyjść na koncert i spróbować jej posłuchać. Młodzi często nie zdają sobie sprawy z tego, że stać ich na to, aby pójść do filharmonii. Tymczasem koszt wejściówki to zaledwie dziesięć złotych.

Na czyj występ poleciłaby pani się wybrać szczególnie?

- Każdy koncert będzie miał w sobie coś wyjątkowego. Hitem dla publiczności i gratką dla koneserów będzie jednak z pewnością rzadko wykonywany cykl preludiów i fug Jana Sebastiana Bacha "Das wohltemperierte Klavier" w wykonaniu Angeli Hewitt. Ze względu na problemy interpretacyjne i rozmiary kompozycji cykl ten bardzo rzadko można usłyszeć na żywo w całości.

Czy w tegorocznym repertuarze znalazł się taki recital, którego pani sama szczególnie oczekuje?

- Cieszę się na występ Gabrieli Montero, zdobywczyni trzeciej nagrody w Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w 1995 r. Przez klika lat było o niej mało słuchać, założyła rodzinę, a teraz wraca i obserwujemy nagły rozkwit jej kariery. Gdy zagrała z Filharmonią Nowojorską, krytycy okrzyknęli ją największym talentem ostatnich lat. Myślę, że w Warszawie możemy się spodziewać równie wspaniałego występu. Zakończy on tegoroczny Festiwal Pianistyczny.

Koncerty 5. Festiwalu Pianistycznego będą się odbywać w Zamku Królewskim i w Filharmonii Narodowej. Szczegółowy program imprezy można znaleźć na stronie: www.beethoven.org.pl. Bilety są do nabycia w Filharmonii Narodowej przy ul. Sienkiewicza 10 (poniedziałek - sobota godz. 10-14 i 15-19, tel. 0515 66 20 55) i przez internet: www.ticketonline.pl.

  • Podziel się