Dziś ligi nie będzie

Łukasz Jachimiak
24.07.2008 00:00
Jednak z Arką Gdynia, a bez Zagłębia Lubin. Ale nie dziś, tylko dopiero za tydzień. Takie decyzje dotyczące startu nowego sezonu piłkarskiej ekstraklasy podjęli wczoraj działacze

W polskiej ligowej piłce sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie. Tylko w tym tygodniu Arka Gdynia oficjalnie dowiedziała się, że jest klubem ekstraklasy, by po chwili czuć się drużyną pierwszej ligi, a po kolejnej - znów znaleźć się w elicie. W środę PZPN uznał decyzję Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu przy PKOl, który nakazał wstrzymanie kary degradacji dla Zagłębia Lubin do 22 sierpnia. Związek kosztem Arki przywrócił klub z Lubina do ekstraklasy. PZPN ogłosił też, że Piast Gliwice i Jagiellonia Białystok rozegrają baraż, bo miejsce w ekstraklasie szykował dla Korony Kielce, która zapowiedziała złożenie wniosku do Trybunału przy PKOl. Wczoraj sprawcy bałaganu wycofali się ze swych postanowień. - To nie jest tak, że nie wykonujemy decyzji Trybunału Arbitrażowego, tylko czekamy na decyzje. Zagłębie i Korona nie będą grały w ekstraklasie, ale nie będą też grały w I lidze. PZPN wstrzymał wykonanie kary - wyjaśniał rzecznik związku, Zbigniew Koźmiński. I zapowiadał, że liga ruszy zgodnie z planem, a więc dziś. - Pierwsza kolejka ekstraklasy zostanie odwołana - powiedział kilka minut później Andrzej Rusko. Prezes spółki Ekstraklasa SA wyjaśnił, że to ona, jako podmiot prowadzący rozgrywki, decyduje o terminarzu. Ekstraklasa w porozumieniu z partnerami medialnymi, m.in. stacją telewizyjną Canal+, zdecydowała o przełożeniu inauguracyjnej serii meczów. Liga ma wystartować za tydzień. Od drugiej kolejki. Niech za komentarz do całej sytuacji posłuży kalendarium, które świetnie obrazuje, jak wielki bałagan panował w okresie oczekiwania na start nowego sezonu.

27 maja - piłkarze Jagielloni Białystok jadą do Gdyni, by rozegrać baraż o miejsce w ekstraklasie zArką Gdynia. PZPN informuje białostoczan, że ich wyjazd to niepotrzebna wycieczka, bo Arka nie ma prawa do gry w barażach. Związek przyznaje je Piastowi Gliwice, który wcześniej został obwieszczony beniaminkiem ekstraklasy. Teraz okazuje się, że nim nie jest, bo Śląsk Wrocław, który miał się połączyć z Groclinem Grodzisk Wlkp., wystąpił o licencję na grę w ekstraklasie.

30 maja -Polonia Bytom nie dostaje licencji na grę w ekstraklasie. To oznacza, że Jagiellonia i Piast nie muszą rozgrywać barażu.

11 czerwca - nie będzie fuzji Śląska zGroclinem, kluby te zagrają w ekstraklasie samodzielnie. Później Groclin zostaje przejęty przez Polonię Warszawa.

1 lipca - Wydział Dyscypliny PZPN degraduje Koronę Kielce z ekstraklasy za udział w aferze korupcyjnej. Jej miejsce ma zająć Znicz Pruszków.

8lipca - PZPN przyznaje licencję na grę w ekstraklasie Polonii Bytom. To oznacza, że Znicz jednak nie zagra w ekstraklasie.

22 lipca - do Arki Gdynia wpływa faks z PZPN potwierdzający, że w sezonie 2008/09 Arka będzie występowała w ekstraklasie (za zdegradowaną Koronę).

23 lipca - Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu przy PKOl zamraża karę degradacji za korupcję dla Zagłębia Lubin, decyzję uznaje PZPN i przywraca Zagłębie do ekstraklasy, a Arkę umieszcza w pierwszej lidze. PZPN uznaje też za konieczne rozegranie barażu przez Piast i Jagiellonię, by przegrana drużyna zwolniła miejsce w ekstraklasie dla zdegradowanej wcześniej Korony Kielce, która zapowiedziała skierowanie wniosku o przedawnienie swych korupcyjnych grzechów do Trybunału przy PKOl.

24lipca - PZPN postanawia jednak nie respektować decyzji Trybunału przy PKOl i w ekstraklasie pozostawia Arkę Gdynia. Wycofuje się także z pomysłu przeprowadzania barażu między Piastem i Lechią. Spółka Ekstraklasa SA postanawia przesunąć start ekstraklasy o tydzień.

Masz temat dla reportera Metra? Pisz: metro@agora.pl

Zobacz także
  • Podziel się