Festiwal na urodziny mistrza

asd, gw
19.11.2008 00:00
Krzysztof Penderecki swoje 75. urodziny świętować będzie z niespotykanym rozmachem. Poświęcony jego twórczości festiwal zacznie się w czwartek (20.11) i potrwa do niedzieli

>> Festiwal Krzysztofa Pendereckiego

Do Warszawy przyjedzie 600 gości: ambasadorzy, słynni muzycy, dyrektorzy najbardziej prestiżowych oper i instytucji muzycznych. Multimedialne widowisko muzyczne wyreżyseruje Tomasz Bagiński, autor nominowanej do Oscara "Katedry". W najpiękniejszych salach Warszawy, m.in. w Filharmonii Narodowej, Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, będzie można wysłuchać najbardziej znanych dzieł mistrza. A jest czego bo w dorobku kompozytora jest już 80 utworów, w tym tak słynne jak "Tren - ofiarom Hiroszimy", "Pasja według świętego Łukasza", "Jutrznia", Koncert skrzypcowy, "Te Deum", "Polskie Requiem" czy "Credo". Wystąpią takie znakomitości, jak: Ivan Monighetti, Grigorij Żyslin, Julian Rachlin, Konstanty Andrzej Kulka, Jerzy Maksymiuk. Podczas festiwalu swoje prawykonanie będzie miał III kwartet smyczkowy. 23 listopada w Teatrze Wielkim pod batutą samego kompozytora zabrzmi jego oratorium "Siedem bram Jerozolimy".

Festiwal odbywa się w Warszawie, a nie w Krakowie, z którym kompozytor związany jest od lat, ponieważ państwo Pendereccy są na Kraków obrażeni. Pięć lat temu prezydent miasta Jacek Majchrowski odmówił sfinansowania festiwalu na 70-lecie kompozytora. W efekcie Elżbieta Penderecka przeniosła do Warszawy swój Festiwal Beethovenowski, a również festiwal jubileuszowy wielkiego kompozytora Pendereccy postanowili obchodzić w stolicy. Ratusz oraz Ministerstwo Kultury nie pożałowały pieniędzy.

Więcej informacji pod adresem: www.beethoven.org.pl

Masz temat dla reportera Metra? Napisz do nas: metro(at)agora.pl

Zobacz także
  • Podziel się