Kto czyta, nie błądzi

stan
21.04.2010
Torebka - książka

Torebka - książka (www.colette.fr)

Już w piątek Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji będzie można taniej kupić twórczość ulubionych autorów, a w Warszawie nawet posłuchać książek w autobusach komunikacji miejskiej

>> Zadbaj o wagę swego czworonoga

Światowy Dzień Książki jest dość młody, ma dopiero 15 lat. W Polsce obchodzony będzie po raz czwarty. Tradycję ma jednak długą i bardzo romantyczną. Otóż w Katalonii, w dniu święta jej patrona - świętego Jerzego - kobiety obdarowywano czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez świętego, a panie odwzajemniały się mężczyznom podarunkami w postaci książek. 23 kwietnia to także symboliczna data dla literatury światowej - w tym dniu, w roku 1616, zmarli Miguel de Cervantes i William Szekspir.

Polacy czytają coraz mniej - ostatnie badania mówią, że tylko 38 proc. z nas sięgnęło w ciągu roku przynajmniej po jedną książkę, a tylko 23 proc. przynajmniej jedną kupiło. Dlatego wszelkie okazje i sposoby, by promować czytanie, są dobre. W tym roku z okazji Światowego Dnia Książki największe księgarnie przygotowały promocje. W Empikach w piątek i sobotę będzie można kupić trzy książki w cenie dwóch (najtańsza za 1 grosz), ta sama promocja obowiązuje już w sklepie internetowym Empik.com. Obniżki do 30 proc. na wiele tytułów oferuje księgarnia internetowa Merlin.pl, gdzie taniej można kupić m.in. najnowszą powieść Dana Browna "Zaginiony symbol", bestsellerowych "Mężczyzn, którzy nienawidzą kobiet" Stiega Larssona czy zbiór reportaży o Polsce po 1989 roku pod redakcją Mariusza Szczygła. 15 proc. rabatu na wszystkie książki da w piątek internetowy sklep Gandalf. Obniżek i promocji można szukać również w tradycyjnych księgarniach, a w niektórych z nich do zakupionej książki będzie można dostać czerwoną różę. Warszawiaków poruszających się komunikacją miejską czeka w piątek dodatkowa atrakcja - w 30 autobusach będzie można posłuchać audiobooków, w każdym innego - od "Millenium" Larssona, przez "Narrenturm" Sapkowskiego, po "Plastusiowy pamiętnik" Marii Kownackiej.

>> Metrowa tablica ogłoszeń <<

 

Masz temat dla reportera Metra? Napisz do nas: metro(at)agora.pl

 

Adopcje zwierząt

  • Podziel się