Pancerne serce Harry'ego Hole

Maja Staniszewska
14.11.2010
Skandynawskie kryminały trzymają się mocno. Najświeższym dowodem nowa książka Jo Nesbo z komisarzem Harrym Hole, który znów tropi seryjnego mordercę

Z książkami norweskiego pisarza Jo Nesbo jest tylko jeden kłopot - kiedy się zacznie czytać, nie sposób ich odłożyć. Tak jest także z najnowszą powieścią o norweskim gliniarzu Harrym Hole. "Pancerne serce" zaczyna się tam, gdzie skończył się "Pierwszy śnieg", w którym Hole złapał pierwszego w historii tego kraju seryjnego mordercę nazywanego Bałwanem. Zapłacił za to ogromną cenę - ukochana kobieta i jej syn, którego Harry zaczął już traktować jak własne dziecko, uciekła od niego jak najdalej. Harry, od zawsze targany sprzecznościami i mający kłopoty z alkoholem, też uciekł. Zaszył się w Hongkongu, gdzie tracił pieniądze na hazard i narkotyki. Tutaj odnajduje go Kaja Solness, policjantka wysłana przez jego szefa. W Oslo znaleziono dwie martwe kobiety. Obie się utopiły. Obie były bardzo daleko od wody. I obie miały bardzo dziwne rany na głowie. Dokładnie: 24 bardzo dziwne rany. Harry ma pomóc w śledztwie, ale wcale nie chce wracać do domu. Tym, co go w końcu przekona, jest wiadomość, że jego ojciec jest w szpitalu. Harry będzie się starał połączyć poszukiwanie mordercy z dyżurami przy łóżku umierającego. To wszystko sprawi, że Harry Hole zamarzy w pewnym momencie, żeby mieć pancerne serce.

Zaskakujące zwroty akcji, podróże z Hongkongu do Norwegii, a potem do Konga, opowieści o lawinach z jednej, i lawie z drugiej strony oraz kolejne ofiary i zagadka, kto i dlaczego morduje ludzi, którzy pewnej nocy znaleźli się w tym samym schronisku w górach, nie pozwoli odłożyć tej książki. Zdrady, rywalizacja między policjantami, przyjaźnie, ojcowska miłość i synowski strach, błędne tropy i smutna prawda. To wszystko tworzy mieszankę najwyższej jakości thrillera.

Harry Hole jest niewątpliwie, obok Lisbeth Salander z bestsellerowej trylogii "Millenium" Stiega Larssona, najciekawszym bohaterem kryminalnym ostatnich lat. Z tym że Harry jest od Lisbeth prawdziwszy. Dlatego czytelnika jego upadki bolą bardziej, a sukcesy mają bardziej słodki smak. Być może już wkrótce Norweg trafi na czołówki list bestsellerów nie tylko w rodzinnej Skandynawii. Nesbo podpisał właśnie umowę ze studiem Working Title na ekranizację "Pierwszego śniegu". Tych, którzy z jego książkami nie mieli jeszcze do czynienia, gorąco zachęcam do nadrobienia tego niedopatrzenia - "Pancerne serce" to siódma z kolei wydana u nas powieść z Harrym Hole. Jo Nesbo został już doceniony przez miłośników kryminałów. Będzie gościem honorowym Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu, na którym odbierze Nagrodę Wielkiego Kalibru za całokształt twórczości. W sobotę 27 listopada o godz. 19 będzie można się z nim spotkać w Kamienicy Artystycznej na wrocławskim Rynku.

Jo Nesbo

 

"Pancerne serce"

 

Wydawnictwo Dolnośląskie

  • Podziel się