Jak karnawał, to w Łodzi...

Edyta Błaszczak
01.03.2011
Jutro w samym środku Europy rozpocznie się sześciodniowy karnawał. Łodzianie przejdą ulicami miasta, założą maski i zatańczą sambę

Daleko nam do świętowania karnawału w taki sposób, jak robi się to w Wenecji, Rio de Janerio albo chociaż po sąsiedzku - w Niemczech. Ale pod ich wpływem najwyraźniej kształtuje się właśnie nowa tradycja. Już po raz trzeci w tłusty czwartek rozpoczną się w Łodzi Carnavalia - Międzynarodowy Festiwal Zwyczajów i Tradycji Karnawałowych. Organizatorzy chcą przypomnieć polskie zwyczaje karnawałowe, ale także nacieszyć się tymi importowanymi. Czterdzieści różnych wydarzeń będzie odbywać się nie tylko przy dźwiękach polskich zespołów ludowych, ale także brazylijskiej salsy.

Cykl imprez rozpocznie parada przez miasto. W małych miejscowościach Nadrenii podobne przemarsze przebierańców połączone z lokalnymi festynami to tradycja pielęgnowana tak troskliwie, jak polskie majówki. Wielu mieszkańców Kolonii na czas karnawału bierze tygodniowy urlop. Wszyscy biorą udział w paradzie - satyrze na polityków, krzyczą "alaaf!" (specjalnie karnawałowy okrzyk), a piwo leje się strumieniami. Łódzkie przejście przez miasto ograniczy się tylko do kilkunastu minut na placu Wolności, ale - jak zapewnia Małgorzata Wilczyńska, dyrektor festiwalu - będzie można zobaczyć tradycyjne ludowe stroje oraz obyczaje związane ze świętowaniem polskiego karnawału. W polskim duchu (i przy dźwiękach folklorystycznych chórów) impreza przeniesie się do Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego. Wystąpią m.in. Ludowa Biesiada z Czarnocina, Zespół Śpiewających Gospodyń "Breniczanki" z Brenicy, Fajne Babki z Będkowa i Kapela Podwórkowa "Szadkowiacy". W budynku trochę tęsknoty za Wenecją - wystawa masek i strojów, inspirowana trwającym właśnie karnawałem we Włoszech.

Za punkt kulminacyjny organizatorzy obrali afrolatynoską rewię taneczną "Gorączka SAMBO-tniej Nocy" (sobota, g. 20, Teatr Nowy). Na scenie będzie można podziwiać karnawałowe tańce etniczne (od Kongo przez Kubę po Brazylię). Kultywowana podczas festiwalu maskarada odbędzie się w Manufakturze (piątek od godz. 10 do 21). - Będą pokazy fryzjerskie, makijażu, konkursy, koncert orkiestry dętej, występy grup dziecięcych i wybory króla i królowej tegorocznego karnawału - zapowiada Wilczyńska. Festiwal zakończy spektakl Teatru Ulicznego "D-H" i pokazy "Fire Show" oraz pokazy jazdy figurowej na lodzie na rynku centrum handlowego.

Masz temat dla reportera Metra? Napisz do nas: metro(at)agora.pl

  • Podziel się